Świat grzechotki

Autor: Franciszek Schulz, Gatunek: Proza, Dodano: 06 lipca 2015, 21:25:38

Chciałbym niekiedy pożyć w świecie grzechotki. Wrócić do horyzontalnej krainy niewinności, nacechowanej niewiedzą że ja to ja, krainy obfitości i nasycenia.

Marzy mi się jednak taki świat grzechotki, w którym wszyscy potrafiliby się porozumiewać ze sobą i nie byłoby bólu. Ludzie mogliby pozostać przy tym bezbronni jak niemowlę, nikt bowiem nie chciałby nikogo skrzywdzić.

Wszystko byłoby normalne i pełne harmonii. Nie byłoby tęczowych zdjęć profilowych, a te barwy kojarzyłyby się z pękiem plastikowych, okrągłych zabawek przymocowanych do kółka – z grzechotką, zabawką dziecka urodzonego w związku kobiety i mężczyzny i wychowywanego w takiej rodzinie. Albo kojarzącego się z tęczą i nadzieją na pracę w greckiej rodzinie wychowującej dzieci.

Marzę o świecie, w którym każdy byłby inny, ale nie byłoby odmieńców. Albo nawet jeśli by byli, to pal to czort, nikt by ich nie poniżał. A oni nie chcieliby wychowywać dzieci..

Pożyć przez dzień, tydzień, rok w świecie grzechotki. A potem wrócić do rzeczywistości. To by było coś!

Komentarze (6)

 • A co stoi na przeszkodzie, by stać się grzechotką dla innych?

 • Właściwie to nic, dzięki za wpis:)

 • Franciszek Schulz

  byłabym kłamczuchą jakbym napisała, że mi się podoba :) to nie jest Poezja ani Proza , to taki wpis na niszowego bloga , stwierdzasz tylko fakty i swoje marzenia ,ale to za mało ,aby tekst miał wartość literacką, motyw grzechotki wykorzystaj w nastęnym wierszu , bo grzechotka ma potencjał, i nie pisz więcej tego rodzaju obserwacji ,bo to mija się z fundamentalną rolą tego portalu :) I wybacz ,za tekst chybiony ,ale jestem sprawiedliwa dla każdego ,nawet jak Ty mi dałeś NWK :) ale wierzę ,że jeszcze mnie zasoczysz :) Pozdrawiam i bez urazy :)

 • *zaskoczysz

 • Nie podoba mi się ilość zastosowanych figury, tj. powtórzeń, za dużo ich w mojej opinii:
  krainy niewinności-krainy obfitości
  świecie grzechotki-świat grzechotki-z grzechotką-w świecie grzechotki
  byłoby-byłoby
  zabawek-zabawką
  rodzinie-rodzinie

  "Nie byłoby tęczowych zdjęć profilowych, a te barwy kojarzyłyby się z pękiem plastikowych, okrągłych zabawek przymocowanych do kółka – z grzechotką, zabawką dziecka urodzonego w związku kobiety i mężczyzny i wychowywanego w takiej rodzinie." okrutnie rozbudowane, za długie zdanie, warto rozbić na dwa krótsze i te spójniki w-i-i-w, ała ała może lepiej po prostu: Nie byłoby tęczowych zdjęć profilowych. Tęcza kojarzyłaby się z pękiem plastikowych, okrągłych kulek przymocowanych do wózka – z grzechotką, zabawką dziecka urodzonego ze związku kobiety i mężczyzny.

 • Przyznaję, że to gniot, czasami przychodzi mi ochota na napisanie czegoś, a niezbyt wysoki poziom tekstów w ostatnich tygodniach trochę onieśmiela. Jako pokutę podlałem ogród (zdjęcia nie zamieszczę, bo od tego jest Naryuki;)

  @Naryuki: Masz racje, że tekst ma niską wartość artystyczną. Miał mieć formę krótkiej prozy poetyckiej, bo dłuższy czas jej nie używałem, ale poetycki jest mało i właściwie miał taki być.
  Co do tego, że stwierdzam tylko fakty i marzenia to nie w pełni prawda, bo sam zakończyłem: "a potem wrócić do rzeczywistości". Czyli mówię nie tylko za siebie, a nawet nie za siebie, bo miałem już taki czas, w którym przez dłuższy czas nie musiałem przejmować się problemami życiowymi i tak bardzo za nim nie tęsknię.

  @Konstancja: Sporo jest powtórzeń, fakt. Za długie zdanie - racja, dzięki, poprawię sobie na dysku. Mama mi często mówiła jak chodziłem do szkoły, że używam często zbyt długich zdań.

  Dzięki za komentarze, zawsze to przyjemne, że ktoś tekst przeczytał i co ważniejsze skrytykował, niż 0 komentarzy..
  Pozdrawiam!

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze. Zaloguj się
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się